Praca dorywcza czy na stałe?

 

Każdy z nas posiada własne wyobrażenia dotyczące zawodu, jaki chce wykonywać. Niekiedy zdarza się, że nie mamy konkretnego planu i pragniemy spróbować wielu dróg, tudzież rozwiązań, które finalnie dadzą nam satysfakcję i uczucie spełnienia. Trener personalny to osoba, która sama w sobie stanowi wizytówkę, posiada wielką pasję do sportu, sposobu odżywiania, pogłębiania swojej wiedzy oraz umiejętności, a także suplementacji. W dobie, kiedy aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta, a także suplementacja – stały się zagadnieniami niezwykle pożądanymi oraz aktualnymi  przez znaczną część społeczeństwa – coraz większa liczba miłośników owych tematów, zastanawia się właśnie nad tą profesją.  Wielu ciekawi jednak, czy zawód trenera personalnego należy traktować jako zajęcie na stałe, czy jako pracę dorywczą?

Budowanie marki

Każdy z nas, niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje, przez cały czas realizacji swojej zawodowej kariery – buduje własną markę. Od niej właśnie zależą między innymi: wielkość dochodów, piastowane stanowisko, poziom uznania społecznego i wielkość zasług, tytułów (poziom popularności i szacunku społecznego). W przypadku trenera personalnego sprawa nie jest jednak tak oczywista, albowiem o ile w przypadku innych zawodów, nie trzeba się wyróżniać niczym szczególnym, aby pracować właściwie całe życie, o tyle trener swoją dobrą markę musi ugruntować niezaprzeczalnie, nawet w młodym wieku.

Zawód ten posiada wiele wymiarów, zaczynając od podstawowego – musi on dbać o własną sylwetkę, utrzymywać ją w doskonałej kondycji (rzeźba, wygląd, poziom odżywienia), tak, aby dawać przykład innym. Poza tym, zajmuje się on układaniem planów treningowych oraz żywieniowych, także musi posiadać szeroką wiedzę i doskonałą technikę, jak również nieodpartą chęć ciągłego rozwoju i nieustannego poszerzania własnych horyzontów.

W momencie kiedy zbuduje dobry poziom i stworzy solidną markę, może pracować w swoim zawodzie właściwie przez całe życie, albowiem jego zawód nie polega tylko i wyłącznie na bezpośrednim wysiłku fizycznym podczas treningów (samotnych lub z podopiecznymi), ale również na przekazywaniu wiedzy, poradach, wykładach motywacyjnych, technicznych oraz teoretycznych.

Niezaprzeczalnie, zarówno osoby młode – aspirujące do roli trenerów personalnych, jak i te, które szukają takiej osoby, aby osiągnąć spektakularne efekty i nauczyć się zdrowo żyć – bardzo chętnie sięgają do wiedzy, tudzież materiałów, które są przekazywane przez osoby starsze, z wieloletnim doświadczeniem trenerskim, z wyjątkową wiedzą i inteligencją.

Rozwijanie pasji – spełnianie marzeń

Coraz więcej młodych ludzi chętnie mówi o swoich ambicjach, jednak do tej pory bariera strachu lub krępacji, zatrzymywała ich przed rozwojem. Oznaką odwagi są liczne kanały na portalach internetowych oraz blogi, na których młodzi i ambitni ludzie – pokazują jak ćwiczą, gotują, jedzą – i naprawdę cieszą się one niesamowitym zainteresowaniem. Daje to spełnienie pasji, na przykład, w roli motywatora, ale również kucharza, osoby pokazującej jak ćwiczyć, co ćwiczyć i jaką technikę przy tym obierać. Zaletą takiego rodzaju aktywności jest fakt, że można zostać zauważonym i docenionym, a także zgromadzić dużą rolę obserwatorów, którzy pochwalą się niesamowitymi efektami i dodadzą przez to skrzydeł (pamiętając o tym, że to naprawdę motywujące, gdy ktoś osiąga sukces, czerpiąc z naszych słów i czynów), jak również to, że w każdej chwili można swoją działalność zakończyć, albowiem nie ma ona określonego czasu trwania.

Warto wspomnieć, że trener personalny również potrzebuje odpowiedniej motywacji, do tego, aby tworzyć, by się rozwijać i pomagać coraz szerszej grupie osób. Można rzec nawet, że jest to osoba zastępująca poniekąd psychologa. Jego zadaniem jest bowiem pokazanie zniechęconej i zmęczonej osobie, że jeśli tylko nie podda się, nie zaprzestanie walki i da z siebie jeszcze trochę – to osiągnie co tylko zechce i nikt nie będzie w stanie jej tego odebrać. Niektórym bardzo ciężko jest zrozumieć, co w momencie intensywnego wysiłku, do którego organizm nie był przyzwyczajony – jest dość zrozumiałe, że zdumiewające efekty wymagają równie ciężkiego wysiłku oraz poświęcenia.