Jak zostać trenerem personalnym?

Współcześnie, tematyka zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, dobrego odżywiania i suplementacji – stały się bardzo aktualne, modne, a nawet pożądane. Pragniemy pięknego, smukłego, odżywionego oraz wyrzeźbionego ciała i w związku z tym, poszukujemy osób, które pomogą nam w osiągnięciu tego niełatwego celu. Zawód trenera personalnego nie jest prosty, nie jest również oczywisty, albowiem osoba ta musi posiadać szereg niezbywalnych cech, które zapewnią jej sukcesywność osiąganych efektów. W momencie, kiedy czujemy potrzebę i uważamy, iż jesteśmy osobą odpowiednią do trudnienia się tą profesją, bo sport stanowi naszą pasję, a praca nad własnym ciałem i doskonalenie techniki są nieodłącznymi elementami każdego dnia – musimy pamiętać o kilku faktach.

Po pierwsze zawód trenera personalnego, jak i każdy inny zawód, należy rozpatrywać na początku pod względem prawnym, ponieważ jest to podstawa funkcjonowania jednostki, jako osoby fizycznej i jako osoby prawnej. Trener personalny, to nie jest zawód uregulowany prawnie, a zatem traktuje się go jako „wolny”. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności, ponieważ trener personalny współpracuje z ludźmi i jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo, dlatego niemożliwe byłoby pominięcie zasad techniki oraz wiedzy. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód, mają kilka dróg i wiele różnych możliwości, dzięki którym rozwiną się i poszerzą horyzonty, nie tylko dla innych, ale przede wszystkim dla siebie.

Kurs trenera personalnego

Profesjonalny kurs w przypadku trenera personalnego stwarza możliwość przyszłego zatrudnienia takiej osoby w jakiejkolwiek firmie, organizacji, tudzież koncernie, ponieważ dokument stanowi potwierdzenie jego umiejętności oraz fakt przeszkolenia. Wiadomo, że podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej, odbywa się sprawdzenie i zweryfikowanie posiadanych zalet, tudzież umiejętności, tak, aby upewnić się, że dana osoba jest odpowiednia na dane stanowisko, na które aplikuje. W przypadku trenera personalnego pracodawcy są zazwyczaj bardziej wymagający i oczekują od kandydata czegoś więcej niż zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej. Osoby zatrudniające oczekują przedstawienia dokumentu, będącego obrazem słów kandydata. Dyplom ukończenia kursu jest swego rodzaju zapewnieniem o wiedzy i posiadanych kompetencjach, jak i również wyrazem chęci dalszego rozwoju, poszerzania własnych horyzontów i zdobywania nowych doświadczeń. Warto pamiętać, że zazwyczaj w czasie rekrutacji, na dane stanowisko aplikuje nie jedna, lecz kilka lub kilkanaście osób, zatem należy przekonać pracodawcę o własnej wartości i o tym, że najlepszym i najbardziej produktywnym posunięciem z jego strony będzie zatrudnienie właśnie Ciebie.

Bardzo wiele osób, aspirujących na stanowisko trenera personalnego, podejmuje również studia o charakterze sportowym lub dietetycznym – świadczy to o ich zaangażowaniu w tę tematykę i chęci ciągłego rozwoju, co bardzo podoba się pracodawcom, gdyż mogą oni cieszyć się szeroko wykwalifikowaną kadrą, przez co zdobywają zaufanie nowych klientów.

Trener personalny musi być osobą zaangażowaną, odpowiedzialną, musi być wizytówką samą w sobie, posiadać nienaganną technikę oraz umiejętności. Jak widać dobre wykonywanie tego zawodu jest znacznie trudniejsze niż jego otrzymanie, ale jak powiadamy – dla chcącego nic trudnego. Coraz więcej trenerów personalnych rozpoczyna swoją karierę w mediach, gdzie na blogach lub video-blogach pokazują ludziom jak ćwiczyć, jak jeść i jak zdrowo żyć, motywując i pomagając w walce z samym sobą. Ich aktywność w social mediach cieszy się bardzo dużą popularnością i zaufaniem.  Udowodniono bowiem, iż 70% społeczeństwa ogląda tego typu materiały, a aż 55% z nich aktywnie czerpie motywacje. Pokazuje to stopień oddziaływania oraz dotarcia tych osób do potrzebujących aktywnej i lepszej zmiany w swoim życiu. Co więcej, warto podkreślić, że trener personalny nie zajmuje się tylko ułożeniem planu treningowego i jego realizacją, to, przede wszystkim, osoba, która wspiera, motywuje, doradza, pokazuje dobrą i zdrową drogę, którą należy kierować się w przyszłości.