Na czym polega praca trenera personalnego?

Współczesny świat stawia przed nami wiele różnorodnych dróg oraz możliwości, można rzec, iż stoi on przed nami otworem i możemy osiągnąć wszystko to, czego pragniemy. Coraz więcej osób marzy zatem o smukłej oraz perfekcyjnie wyrzeźbionej sylwetce – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku. W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, powstała profesja trenera personalnego, który zajmuje się zarówno aktywnością fizyczną, kwestią odżywiania oraz suplementacji, jak również obszarem motywacyjnym i opiekuńczym. Osoba ta musi posiadać pewne szczególne cechy, które pozwalają jej na utrzymanie się w tym zawodzie, odnoszenie sukcesów wraz z podopiecznymi oraz zdobycie prestiżu i uznania, które umożliwią jej długą i owocną karierę. W obecnych czasach, zagadnienie treningu personalnego jest coraz bardziej aktualne i coraz większa grupa osób decyduje się na skorzystanie z tego rodzaju usług. Oznacza to, że wraz z podniesieniem poziomu chętnych, wzrasta poziom oczekiwania względem prezentowanego poziomu umiejętności, techniki i rodzaju pracy trenerów. Na czym polega ten rodzaj pracy?

Indywidualizm – trening, żywienie, suplementacja

Obszar działalności trenera personalnego możemy podzielić na kilka zakresów, ze względu na jego wielowymiarowość.

Podstawowym zadaniem każdego trenera jest indywidualne, tudzież jednostkowe podejście do każdego podopiecznego, który powierza siebie, swoje ciało, organizm oraz psychikę pod opiekę. Trener układa plan treningowy oraz dietę (wraz z suplementacją), na podstawie parametrów organizmu, na które składają się: wiek, waga, poziom codziennej aktywności (np w przypadku pracy siedzącej), przebyte schorzenia, choroby, urazy, wydolność, wytrzymałość, preferencje, tryb życia, oczekiwania, dostępność czasowa. Warto wspomnieć, iż trener musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu aktywności fizycznej (technika, zalecenia, warianty), a także dietetyki (kaloryczność, rodzaj, gramatura).

Dodatkowym utrudnieniem dla trenera jest fakt, że jego podopieczni posiadają wolne terminy w różnych odstępach czasu lub dni, dlatego musi być on doskonałym i wytrwałym organizatorem, aby pogodzić swoje obowiązki z sumiennym wykonywaniem swojej pracy. Wiadomo, że klienci oczekują rezultatów tej współpracy i są wymagający w zakresie proponowanych rozwiązań, posiadają własne wizje, pomysły, zdania oraz opinie, trener musi posiadać szerokie kompetencje, ugruntowane solidną wiedzą, aby móc niekiedy przeforsować swoje zdanie.

Co więcej – praca trenera, to ciągły i nieustanny rozwój, zarówno fizyczny, techniczny, jak i intelektualny.

Motywacja – wsparcie, rozmowa, zaangażowanie

Zawód trenera polega również na wspieraniu osób walczących o osiągnięcie wymarzonej sylwetki i zmianę swojego życia na lepsze. Musi on posiadać umiejętność dobrego i owocnego konwersowania oraz wpływania na ludzi, tak by uwierzyli oni we własne zdolności, w słuszność zaproponowanego programu, a także w to, że mogą wiele osiągnąć w każdym aspekcie swojego życia. Zaangażowanie w pracę jest równie ważne, albowiem tylko dzięki solidności i systematyczności uda się osiągnąć spektakularne rezultaty. Dzięki posiadanej wiedzy i odpowiedniej technice, trener może pokazać podopiecznemu, w jaki sposób powinien wykonywać dane ćwiczenie, z jaką intensywnością, a przy tym – dba on o bezpieczeństwo swojego klienta. Dzięki posiadanym kompetencjom we wszystkich zakresach specyfiki wykonywanego zawodu, trener personalny, nie obawia się żadnych wyzwań, ciężkich pytań pozostawionych bez odpowiedzi, wątpliwości i równie wymagających dni – to jedna z najważniejszych cech – odwaga. Tylko dzięki fundamentalnej pewności siebie, trener personalny może stworzyć własną i niepowtarzalną markę, której nikt nie będzie w stanie podważyć.